Ste náš 1017185. návštevník.
Dnes bolo na stránke 0 ľudí. Online: 0.


        Maxitrdeln9k

 

Späť na aktuálny rok

 

ROK 2010

Pokus o upečenie rekordného trdelníka.

 

Mesto Skalica z dôvodu zachovania tradície pečenia Skalického trdelníka klasickou metódou zriadila v priestoroch Františkánskeho kláštora výrobňu pre tento tradičný produkt. Manželia Romančíkových, ktorí túto výrobu zabezpečujú, prevzali túto štafetu po vychýrených pekárkach Bráneckých a Buchtových a vyškolili si k sebe ďalších dvoch spolupracovníkov- pani Vojtechovú a pána Bednárika.
Na oslavu tohto výrobku Mesto Skalica vytvorilo festival trdelníka a vína „Trdlofest“, ktorého súčasťou je aj súťaž o najlepší trdelník. Pracovníci výrobne chceli prispieť k tomuto festivalu nejakou zvláštnosťou, preto vo svojich priestoroch úpravou pece s otvoreným ohňom upiekli rekordne dlhý trdelník. V roku 2005 to bolo 107 cm, v roku 2006 už 110 cm, v roku 2007 154,5 cm.
Skalický trdelník je jemný kysnutý koláč, preto všetky kuchárky dobre vedia, ako je takéto cesto náchylné na chlad a prievan. Pečenie rekordného trdelníka dlhšieho ako 110 cm sa nedá robiť v peci, ktorej rozmery to nedovoľujú, preto sa v posledných dvoch rokoch tento pokus uskutočnil vo Františkánskej záhrade pred zrakmi návštevníkov.

Úradný vestník Európskej únie- Skalický trdelník